Francúzsko bude hájiť hodnoty sekularizmu a slobody, hovorí francúzsky premiér. Po učiteľovi, ktorému terorista odrezal hlavu, pomenujú námestie.
Francúzsky premiér Jean Castex si v sobotu uctil pamiatku zavraždeného stredoškolského učiteľa Samuela Patyho, ktorého pred rokom pripravil o život islamistický radikál. Castex pri tejto príležitosti zdôraznil, že Francúzsko bude naďalej obhajovať svoje hodnoty sekularizmu a slobody. Informovala o tom agentúra Reuters.

Učiteľ dejepisu a zemepisu 47-ročný Samuel Paty bol človekom, ktorý si len „chcel robiť svoju prácu – náročnú a niekedy nevďačnú – a chcel šíriť hodnoty slobody, sekularizmu, tolerancie, slobodnej vôle“, povedal Castex po odhalení pamätnej tabule pri vstupe na ministerstvo školstva. „Pre tieto dôvody bol služobník (Francúzskej) republiky zavraždený,“ povedal. „Nič nemôže byť horšie ako zabudnúť,“ dodal s tým, že Paty sa stal „obeťou islamistického terorizmu a ľudskej zbabelosti“.

Samuela Patyho zavraždil 16. októbra minulého roka v blízkosti jeho školy v severozápadnej štvrti Paríža 18-ročný islamista čečenského pôvodu. Za bieleho dňa mu na ulici odrezal hlavu. K vražde došlo niekoľko dní po tom, ako Paty svojim študentom na seminári o slobode vyjadrovania ukázal známe karikatúry proroka Mohameda, čo časť miestnej moslimskej komunity pobúrilo. Útočník bol následne zastrelený políciou, pretože pri pokuse o zadržanie kládol aktívny odpor.

Patyho rodina sa v Elyzejskom paláci stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. V Paríži bude tiež podľa Patyho pomenované námestie oproti Sorbonnskej univerzity; ceremónia bude podľa slov úradu starostu „jednoduchá a kontemplatívna“. Meno Samuela Patyho už nesú najmenej tri školy vo Francúzsku.

(tasr)