Majetkové priznania funkcionárov sa zverejnia zrejme do konca októbra. Zdržanie spôsobujú aj neskoré podania.
Väčšina majetkových priznaní verejných funkcionárov za uplynulý rok by sa mohla zverejniť do konca októbra. Niekoľko ich ešte musí Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií skontrolovať. Situáciu podľa šéfa výboru Borisa Suska (Smer-SD) skomplikoval nie len nárast podaní, ale aj ich oneskorenia.

„Do konca októbra by mali byť tie, ktoré sú skontrolované a ktoré sú v poriadku, zverejnené,“ povedal Susko pre TASR s tým, že výbor už počas týždňa schválil správu o podaných majetkových priznaniach k 30. 4. 2021 za rok 2020 a zaviazal sa skontrolované priznania zverejniť do konca mesiaca.

Nie všetky priznania sú však podľa jeho slov skontrolované. Vysvetlil, že v prípade nedostatkov v podaných priznaniach musí výbor požiadať konkrétnych funkcionárov o doplnenie, opravu či vysvetlenie, a až následne môže oznámenia spracovať a zverejniť.

Navyše musí výbor podľa jeho slov kontrolovať aj priebežne dopĺňané oznámenia, keďže sa stále menia verejní funkcionári a do 30 dní od nástupu do funkcie musia podať priznanie.

Susko hovorí, že zdržanie zverejnenia priznaní spôsobujú aj neskoré podania. „Keby sme ich mali načas všetky, tak by už možno boli zverejnené. Ale tým, že verejní funkcionári si neplnia svoju povinnosť a podávajú ich po lehote, tak sa nám tento termín predlžuje,“ podotkol.

(tasr)