Merkelová bude s Erdoganom diskutovať o eurointegrácii i migrantoch.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa má v sobotu na svojej poslednej návšteve Turecka vo funkcii najvyššieho predstaviteľa spolkovej vlády stretnúť s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, píše agentúra DPA.

Rozhovory oboch činiteľov sa dotknú predovšetkým postoja Berlína i Ankary k eurointegračným snahám Turecka, ale aj regionálnych a ďalších medzinárodných otázok.

Spomedzi ostatných tém rokovaní Merkelovej s Erdoganom nemožno vylúčiť otázku migrácie, ľudských práv či úlohu Turecka v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Turecko hrá pri prijímaní utečencov kľúčovú úlohu. Maloázijská krajina prijala do týchto chvíľ na svoje územie už zhruba 3,7 milióna migrantov zo Sýrie a stovky tisícov ďalších z iných krajín, ako napríklad z Afganistanu, analyzuje DPA.

Merkelová je zároveň spoluarchitektkou dohody Turecka a Európskej únie o migrantoch. Súčasťou tohto paktu je napríklad aj to, že Ankara dostáva finančnú podporu pre Sýrčanov žijúcich v Turecku. Okrem toho má Európska únia v úmysle poskytnúť Turecku v blízkom období ešte ďalšie tri miliardy eur.

(tasr)