Rusko atakuje hranicu tisíc obetí koronavírusu denne. Za uplynulých 24 hodín krajina nahlásila 32 196 nových nákaz a 999 úmrtí.

Denný počet nových potvrdených infekcií koronavírusom a úmrtí na ochorenie COVID-19 v Rusku v piatok dosiahli ďalší rekord. Rusko v posledných týždňoch opakovane láme rekordy a denný počet obetí sa stabilne blíži k cifre 1000.

Ruská vláda tento týždeň informovala, že úplne vakcinovaných je len približne 43 miliónov čiže zhruba 29 percent obyvateľstva 146-miliónovej krajiny. Úrady sa snažia zrýchliť tempo vakcinácie lotériami, odmenami a inými stimulmi. Avšak všeobecne rozšírený skepticizmus a protirečivé signály zo strany oficiálnych predstaviteľov túto snahu maria.

Napriek rastúcemu počtu obetí Kremeľ vylúčil nový celoštátny lockdown, aký prijal na začiatku pandémie. Vtedajšie reštrikcie totiž vážne poškodili ekonomiku a podkopali popularitu prezidenta Vladimira Putina. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok povedal, že reštrikcie môžu sprísniť miestne úrady, ak sa zdravotné systémy regiónov začnú blížiť k vyčerpaniu svojich kapacít.

Niektoré z 85 ruských regiónov už obmedzili účasť na veľkých verejných podujatiach a vstup do divadiel či reštaurácií. Avšak v Moskve, Petrohrade a v mnohých iných ruských mestách pokračuje normálny život, pričom firmy pôsobia ako zvyčajne a nosenie rúšok sa veľmi nevynucuje.

(sita)