Vo francúzskych školách si v piatok uctili zavraždeného učiteľa Samuela Patyho. Toho pred rokom v októbri napadol tínedžer čečenského pôvodu

francúzsky učiteľ Samuel Paty

a sťal mu hlavu pre to, že počas vyučovania žiakom rozprával o slobode prejavu a ukazoval im karikatúry proroka Mohameda.

Patyho, učiteľa dejepisu a geografie, zavraždili 16. októbra 2020 blízko školy v Conflans-Sainte-Honorine v parížskej metropolitnej oblasti, kde učil. Súčasťou dvojdňovej národnej pocty bola v piatok na školách minúta ticha a učiteľmi zorganizované besedy týkajúce sa spomienky na Patyho.

V sobotu sa zasa na ministerstve školstva uskutoční ceremoniál, počas ktorého odhalia pamätnú plaketu na učiteľovu počesť. Jeho rodina sa stretne aj s prezidentom Emmanuelom Macronom a predsedom vlády Jeanom Castexom a v blízkosti jeho niekdajšej školy sa uskutoční zhromaždenie.

Štyridsaťsedemročný Paty ukazoval karikatúry proroka Mohameda počas vyučovania o slobode prejavu a odvtedy čelil vyhrážkam. Svojim moslimským študentom pritom odporučil, aby odišli z triedy, ak si myslia, že by ich to mohlo uraziť. Otec jednej z jeho žiačok sa na učiteľa po spomenutom vyučovaní sťažoval a spustil proti nemu na internete nenávistnú kampaň.

Francúzska polícia začala po vražde učiteľa záťahy na podozrivých radikálov. Vraha identifikovali ako 18-ročného Abdullakha Anzorova, ktorého krátko po útoku zastrelila polícia. Anzorov sa narodil v Moskve a bol etnický Čečenec, do Francúzska prišiel s rodinou v roku 2008 ako utečenec. Za pomoc vrahovi odvtedy obvinili 16 ľudí.

Foto: TASR/AP

(sita)