Ostrov La Palma zasiahlo silné zemetrasenie, ktoré vyvolalo lávové cunami. Sopka chrlí i sedimenty, ktoré predchádzali vzniku ostrova pred asi dvoma miliónmi rokov.

Kanársky ostrov La Palma patriaci Španielsku zasiahlo druhý raz v priebehu dvoch dní zemetrasenie s magnitúdom 4,5. Ako uviedol španielsky Národný geografický ústav, tieto dve zemetrasenia boli najmohutnejšie od 19. septembra, keď sa prebudila sopka Cumbre Vieja.

Vedci označili tryskajúcu rieku roztavenej horniny vytekajúcu z krátera za „naozajstné lávové cunami“. Zvýšená aktivita sopky si vo štvrtok večer vyžiadala evakuáciu ďalších 300 ľudí, čím sa počet osôb, ktoré museli opustiť svoje domovy, od utorka zvýšil na 1200 a celkovo viac ako 7-tisíc.

Od začiatku erupcie nie sú medzi obyvateľmi La Palmy hlásené žiadne obete ani zranenia. Napriek aktivite vulkánu život na väčšine ostrova s asi 85-tisíc obyvateľmi pokračuje ako obvykle.

V piatok po úbočiach Cumbre Vieja tiekli dva lávové prúdy. Prvotný sa pohybuje pomalším tempom, no v druhom sa valí väčšie množstvo lávy a úrady preto zostávajú v strehu pre prípad, že bude potrebné odviezť do bezpečia ďalších obyvateľov.

Podľa odborníkov sopka chrlí i sedimenty, ktoré predchádzali vzniku ostrova pred asi dvoma miliónmi rokov. Dosiaľ láva úplne alebo čiastočne zničila viac ako 1500 budov, zväčša obytných domov, a momentálne zaberá plochu viac ako 680 hektárov.

(sita)