Predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček vo štvrtok navštívil prezidenta Miloša Zemana v nemocnici neoprávnene. Kancelár Vratislav Mynář ho k nemu na jednotku intenzívnej starostlivosti priviedol bez vedomia jeho ošetrujúceho lekára. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na hovorkyňu Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Prahe Jitku Zinke.

Hovorkyňa vo vyhlásení na webstránke nemocnice vysvetlila, že Zemana navštevuje len vybraný okruh blízkych osôb, ku ktorým Vondráček v čase návštevy nepatril. „Tento neoprávnený vstup eviduje ÚVN ako takzvanú nežiaducu udalosť, ktorá bude preverená v rámci interného vyšetrovania nemocnice,“ uviedla. Nemocnica tiež údajne nemôže potvrdiť obsah stretnutia, pretože pri ňom nebol prítomný nikto zo zdravotníckeho personálu, a dištancuje sa od Vondráčkových vyjadrení o zdravotnom stave prezidenta.

Odchádzajúci predseda snemovne navštívil Zemana vo štvrtok popoludní a podľa svojich slov s ním bol päť až desať minút. Prezident je síce na lôžku no podľa neho normálne komunikoval, mal dobrú náladu, vtipkoval a potvrdil mu, že je pripravený „stretnúť sa s ďalšími aktérmi povolebného vyjednávania“.

Krátko pred Vondráčkovým vyhlásením verejne vystúpila aj Zemanova manželka Ivana. Oznámila, že prezident podstupuje liečbu, ktorá si vyžiada čas.

Zemana hospitalizovali v nedeľu. Jeho ošetrujúci lekár v nedeľu povedal, že ho hospitalizovali v súvislosti s chronickým ochorením, na ktoré sa lieči.

(sita)