Slováci zaočkovaní v zahraničí, ktorí záujem o COVID pas Európskej únie, by oň mali požiadať na špeciálne zriadenej emailovej adrese. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

„Občania Slovenskej republiky, ktorí sú očkovaní aspoň jednou dávkou v zahraničí a majú záujem o vystavenie digitálneho COVID preukazu Európskej únie, by mali zaslať žiadosť spolu s dokladmi o očkovaní na emailovú adresu [email protected],” informovala Sivá. Dodala, že ako doklad o očkovaní sa akceptuje certifikát o zaočkovaní v zahraničí alebo potvrdenie od lekára.

Certifikát o zaočkovaní musí obsahovať meno, priezvisko, rodné číslo, poradie dávky, šaržu, dátum a čas očkovania, respektíve všetky náležitosti a prvky podľa štandardného certifikátu danej krajiny. Potvrdenie od lekára musí navyše obsahovať aj meno, priezvisko a telefonicky kontakt lekára.

V žiadosti by nemali chýbať emailová adresa, telefónne číslo, názov a kód zdravotnej poisťovne a miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike. „Po jej vybavení a nahratí údajov do systému NCZI príde občanom informácia o tom, že si už môžu vygenerovať digitálny COVID preukaz EÚ na stránke korona.gov.sk,” dodala Sivá.

(sita)