Pri nálete izraelských lietadiel na ciele v strednej časti Sýrie prišlo o život deväť príslušníkov provládnych síl. Štyri obete boli Sýrčania, štátna príslušnosť piatich ďalších nie je známa.

Informovalo o tom vo štvrtok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Británii, píše agentúra AFP.

Sýrska štátna tlačová agentúra SANA predtým citovala vojenský zdroj, podľa ktorého pri útoku neďaleko mesta Palmýra zahynul jeden vojak sýrskej armády a ďalší traja utrpeli zranenia.

Terčom útoku, ku ktorému došlo v stredu o 23.35 h miestneho času, bola komunikačná veža a niekoľko armádnych pozícií v jej blízkosti, dodala SANA.

Podľa SOHR sa útok sa zameral na niekoľko pozícii proiránskych síl, medzi nimi aj na komunikačnú vežu neďaleko leteckej základne T4 ležiacej východne od Palmýry.

Izraelské letectvo útočilo na tento cieľ aj minulý týždeň, pričom prišli o život dvaja proiránski bojovníci zo zahraničia, uviedlo SOHR.

Od vypuknutia občianskej vojny v Sýrii – v roku 2011 – tam Izrael pravidelne podniká nálety, ktoré sa väčšinou zameriavajú na pozície vládnych síl a ich spojencov z Iránu a Libanonu. Izraelská armáda sa k týmto svojim akciám priznáva len v ojedinelých prípadoch.

Tvrdí, že ich podniká v snahe zabrániť proiránskym milíciám, aby v Sýrii otvorili druhý front proti Izraelu a aby sa tak Sýria stala baštou jej úhlavného nepriateľa – Iránu.

Šéf izraelskej vojenskej rozviedky, generálmajor Aharon Haliva, pred posledným náletom izraelského letectva uviedol, že Irán „pokračuje v podpore rozvratu“ a teroru na Blízkom východe. Vyhlásil, že Izrael bude pokračovať vo svojej politike voči Iránu, brániť mu v uskutočňovaní jeho zámerov a obmedzovať jeho vojenské kapacity.

(tasr)