Rumunskí lekári zverejnili otvorený list s názvom „krik zúfalstva“, v ktorom upozornili, že v dôsledku šírenia koronavírusu preťažený zdravotnícky systém krajiny zápasí s rekordným počtom nákaz, hospitalizácií a úmrtí. Združenie lekárov v Bukurešti v liste adresovanom obyvateľom Rumunska napísalo, že zdravotnícky systém krajiny „naplnil svoje kapacity“.

Rumunsko v stredu potvrdilo 15 733 nových infekcií a 390 úmrtí. Celkový počet obetí pandémie v krajine tak vzrástol na 40 461. Údaje zdravotníckych úradov pritom naznačujú, že viac ako 90 percent pacientov nakazených koronavírusom, ktorí zomreli minulý týždeň, bolo nevakcinovaných.

Dragos Zaharia, lekár z Inštitútu pneumológie Mariusa Nastu v Bukurešti, vyjadril názor, že rumunské úrady by mali zapojiť „slávne osobnosti“ do vedenia vakcinačnej kampane krajiny. „Tento boj vedú len anonymní ľudia,“ povedal Zaharia pre tlačovú agentúru The Associated Press. „Je pre nás srdcervúce, keď vieme, že mnohí z tých, ktorí zomreli, mohli žiť, ak by boli zaočkovaní,“ dodal.

(sita)