Zdravotnícke zariadenia podľa analytikov v tejto vlne neskolabujú. Nakazení aj hospitalizovaní pribúdajú v priemere pomalšie. Nemocnice sa zapĺňajú, ale delta variant koronavírusuj má rýchlejší priebeh a viac pacientov prežije, píše Eva Struhárňanská v Štandarde.

Oproti druhej vlne máme tri – až šesťkrát menej nakazených seniorov. Matej Mišík z Inštitútu zdravotných analýz prízvukuje, že je dôležité odložiť rodinné oslavy, na ktorých by sa mohli starší ľudia infikovať.

„Bratislava sa triasť nemusí, sever Slovenska na tom bude horšie. Zvládnuť delta vlnu nám podľa analytikov pomôže aj to, že sa šíri regionálne. Aktuálne je najpremorenejší Prešovský a Žilinský kraj. V Prešovskom kraji hovoríme najmä o okresoch Svidník, Stropkov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Bardejov a Prešov. Stropkov a Sabinov nemajú covidové lôžka a zvyšné okresy majú kapacity naplnené na viac než 50 percent. V Žilinskom kraji sa budú podľa odborníkov najhoršie vyvíjať okresy Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina. Očakávajú, že počty nakazených aj hospitalizovaných tam budú nasledujúce dva týždne rásť. V novembri by si však sever Slovenska mohol podľa analytikov od delty „oddýchnuť“. Nákaza sa pravdepodobne presunie na Považie a cez stredné Slovensko na juh a juhozápad krajiny. Tam už je zaočkovanosť vyššia. Okresy Dunajská Streda, Pezinok, Senec, Galanta, Šaľa a Trnava zaočkovali v kategórii nad 50 rokov už viac než 65 percent obyvateľov. Komárno od tejto hranice delí iba zopár ľudí“, píše Eva Struhárňanská v denníku Štandard.

(fan)