Európa nie je pripravená na novú vlnu migrantov, povedal chorvátsky minister vnútra Davor Božinovič a odmietol obvinenia, že chorvátska polícia robí v tejto oblasti „špinavú robotu“, píše portál Euractiv.

„Viacero štúdií chorvátskych a medzinárodných inštitúcií varuje pred možným príchodom veľkého počtu migrantov v dôsledku situácie v Afganistane. Európa sa na to musí pripraviť. Úprimne povedané, Európska únia nie je úplne pripravená, “povedal Božinovič.

Minister uviedol, že v prípade takejto novej vlny migrantov dopadne na Chorvátsko obrovská záťaž. A potom sa Chorvátska môžu pýtať, čo urobilo, aby zaistilo, že migranti neprechádzajú cez územie štátu vo veľkom počte, čo by spochybnilo jeho schopnosť strážiť vonkajšiu hranicu EÚ.

Minister vnútra Božinovič uviedol, že napriek úsiliu chorvátskej polície sa migrantom darí prechádzať cez chorvátsku hranicu. Podľa neho ide o bezpečnostnú výzvu, ktorá by sa nemalo podceňovať, pričom zdôraznil, že doteraz bolo zatknutých 4 000 prevádzačov, píše Euractiv.

(fan)