Prezidentka Čaputová odcestuje vo štvrtok ráno na oficiálnu návštevu Slovinska. Návšteva sa uskutoční na pozvanie slovinského prezidenta Boruta Pahora. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. S tamojším prezidentom bude Čaputová rokovať hneď po prílete do Ľubľany. „Nielen o rozvoji bilaterálnych vzťahov, ale aj o súčasnej situácii v kontexte pandémie a vyrovnávaní sa s jej dôsledkami vďaka plánu obnovy, či o procese rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu,“ spresnil hovorca. Ako ďalej dodal, dôležitou témou návštevy sú opatrenia na ochranu životného prostredia a riešenia klimatickej krízy.

Súčasťou delegácie prezidentky budú aj zástupcovia samospráv štyroch krajských miest – Bratislavy, Košíc, Žiliny a Trnavy. Strižinec informoval, že sa zúčastnia na workshope k témam obehovej ekonomiky a klimatickej adaptácie miest, ktorý organizuje slovinské hlavné mesto.

„Prezidentka okrem toho navštívi aj Triglavský národný park, ktorý môže byť pre Slovensko inšpiráciou v kombinácii udržateľného rozvoja cestovného ruchu a ochrany prírody a biodiverzity,“ spresnil Strižinec s tým, že prezidentku v Ľubľane prijme aj predseda slovinského parlamentu Igor Zorčič a premiér Janez Janša. Späť na Slovensko sa vráti vo večerných hodinách.

(tasr, min)