Napriek prísľubom Igora Matoviča nie sú súčasťou navrhovaného štátneho rozpočtu na budúci rok podľa analytika žiadne daňové ani odvodové reformy.
Aj dávnejšie reakcie koaličných partnerov na „pripravovanú“ daňovo-odvodovú reformu naznačujú, že ani oni netušia, čo minister financií v tomto smere vlastne chystá. píše Tomáš Pilz v Štandarde.

Ešte na jar informoval minister financií Igor Matovič (OĽaNO) o veľkých plánoch na daňové a odvodové reformy. V rozpočte sa však s nimi neráta. Upozornil na to analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS). Pre Aktuality.sk uviedol, že v návrhu rozpočtu nikde nevidí ani zmienku o daňovo-odvodovej reforme.

Súčasťou zmien, ktoré šéf štátnej pokladnice len veľmi stroho predstavil začiatkom mája, malo byť zlúčenie odvodov do jedného a rovnako aj zjednotenie daní do jednej či mesačný príspevok na dieťa. Minister financií svoje plány zhrnul slovami: „prorodinne, jednoducho, férovo“. Z reformy daní a odvodov, ktorú sľuboval už bývalý minister financií a dnes premiér Eduard Heger, však zatiaľ nič nebolo a zrejme ani v najbližšej dobe nebude.

Vzhľadom na to, že sa s reformami neráta v predloženom pracovnom návrhu rozpočtu na budúci rok, je podľa Ďuranu nepravdepodobné, že by k zmenám došlo. Dva roky pred voľbami už nebude mať vláda chuť presadzovať takéto, zväčša nepopulárne, reformy.

S otázkou, kedy, a či vôbec, bude sľubovaná reforma zverejnená, sa Štandard obrátil na ministerstvo financií. Do vydania textu redakcia odpoveď nedostala. O prípadnú reakciu bude článok aktualizovaný.

(fan)