Americký výrobca lietadiel Boeing rozhodol, že jeho zamestnanci sa musia dať zaočkovať proti koronavírusu, pretože inak im hrozí strata zamestnania. Podľa denníka The Seattle Times pracovníci Boeingu musia byť vakcinovaní do 8. decembra. „Splnenie tejto požiadavky je podmienkou pre zamestnávanie,“ konštatuje interné vyhlásenie Boeingu, ktoré má denník k dispozícii. „Pracovníci, ktorí nesplnia túto požiadavku … môžu byť z firmy prepustení,“ dodáva vyhlásenie.

Zamestnanci môžu požiadať o výnimku „pre zdravotnú nespôsobilosť alebo pre úprimné náboženské presvedčenie“. Každý zamestnanec, ktorý takúto výnimku dostane, však bude musieť „absolvovať pravidelné testovanie na ochorenie COVID-19“ a musí byť pripravený na „predloženie negatívneho výsledku testu na požiadanie“.

Politika povinného očkovania sa bude vzťahovať na zhruba 125-tisíc zamestnancov Boeingu v celých USA. Firma však pravdepodobne bude čeliť odporu v republikánskych štátoch. Napríklad guvernér Texasu Greg Abbott v pondelok vydal príkaz, podľa ktorého súkromné firmy ani iné inštitúcie nemôžu vyžadovať očkovanie. V Texase má Boeing viac ako 5-tisíc zamestnancov.

(sita)