Peter Pellegrini verí vyjadreniam Petra Kažimíra o jeho nevine. Aj v tomto prípade platí podľa neho prezumpcia neviny.

Peter Pellegrini

Obvinenie totiž podľa neho ešte neznamená, že je človek vinný, preto by Peter Kažimír mal zatiaľ vykonávať svoju činnosť až do času, kým nebude vo veci definitívne rozhodnuté.

„Ja mu verím, pretože celé obvinenie je postavené na tvrdeniach jedného človeka, kajúcnika, ktorý má toho veľa za ušami a zjavne sa Petrovi Kažimírovi mstí. Počkajme si, či sú tie obvinenia reálne alebo vykonštruované a či sa tu nezneužívajú kajúcnici na to, aby sa vykráglovala nejaká funkcia,“ doplnil Pellegrini.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila guvernéra NBS a exministra financií Petra Kažimíra z podplácania. Obvinenie má súvisieť s úplatkom pre vtedajšieho šéfa Finančnej správy Františka I. Informoval o tom portál aktuality.sk, ktorému to potvrdilo viacero nezávislých zdrojov. Peter K. mal v korupčnom prípade podľa portálu zohrať úlohu kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi Finančnej správy Františkovi I. úplatok vo výške zhruba 50-tisíc eur. Vypovedá o tom práve spomínaný František I., ktorý je obvinený vo viacerých kauzách a spolupracuje s políciou.

Guvernér NBS sa necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu. „Skutkový stav v uznesení je nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy. Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ uviedol Peter Kažimír pre agentúru SITA.

Guvernéra NBS podľa zákona vymenúva a odvoláva prezident Slovenskej republiky na návrh vlády schválený Národnou radou SR. Peter Kažimír sa ujal funkcie guvernéra v roku 2019.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

(sita)