Slovensko s Maďarskom spoja štyri nové mosty. Tri budú cez Ipeľ, jeden cez Dunaj.

Do konca roka 2023 budú na maďarsko-slovenských hraniciach postavené štyri nové mosty. Oznámil to v stredu štátny tajomník maďarského rezortu inovácií a technológií Tamás Schanda.

Maďarský parlament bude podľa neho už čoskoro schvaľovať príslušnú maďarsko-slovenskú dohodu týkajúcu sa výstavby a prevádzkovania troch hraničných mostov, informovala agentúra MTI.

Dva z mostov postavia ponad rieku Ipeľ a jeden most cez Dunaj pre peších a cyklistov spojí slovenskú obec Dobrohošť a Dunakility v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe.

Štvrtý most medzi obcami Ipolydamásd a Chľaba už stavajú, oceľové nosné prvky mosta tam položili koncom septembra, dodal štátny tajomník.

Bilaterálne vzťahy poznačili spory pre maďarské uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných štátoch. Budapešť napokon od kroku cúvla po stretnutí slovenského a maďarského premiéra v Ostrihome. Pri príležitosti 20. výročia obnovy Mosta Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom premiér povedal, že ide o úspešný projekt dvoch dobrých susedov a etablovaných členov Európskej únie, ktorý prínosom pre obe strany inšpiroval ďalšie slovenskomaďarské projekty.

Foto: Slovenský premiér Eduard Heger a maďarský premiér Viktor Orbán na moste medzi Šturovom a Ostrihomom. Zdroj: Facebook / Eduard Heger

(tasr,haj)