Peking: Nedávny nárast čínskych vojenských cvičení a misií vojenských lietadiel pri Taiwane bol potrebný pre obranu suverenity a územia krajiny. Vyhlásil to hovorca Úradu pre taiwanské záležitosti pri čínskej vláde Ma Siao-kuang, podľa ktorého manévre mali „zásadne chrániť celkové záujmy čínskeho národa a životne dôležité záujmy ľudí na oboch stranách Taiwanského prielivu“. Zvýšené napätie v regióne pripísal konaniu taiwanskej vlády a jej vzťahom s „externými silami“.

Začiatkom mesiaca čínske ozbrojené sily vyslali počas jedného dňa k Taiwanu 56 lietadiel, rekordný počet, ktorý zavŕšil štyri dni nátlakovej kampane zahŕňajúcej dovedna 149 letov. Všetky tieto lety boli v medzinárodnom vzdušnom priestore, no vyvolali obavy, že akýkoľvek chybný krok by mohol vyprovokovať neúmyselnú eskaláciu v regióne. Taiwan považuje čínske kroky za ukážku hrozby, že Čína dostane ostrov, na ktorý si nárokuje, pod kontrolu aj vojenskými prostriedkami, ak to bude nevyhnutné.

Podľa zahraničných pozorovateľov sú vojenské manévre určené na zníženie fyzických obranných schopností Taiwanu opotrebovaním a zároveň na obrátenie občanov proti ich vodcom prostredníctvom formy psychologickej vojny. Taiwan vtedy nasadil svoje lietadlá, aby zachytili čínske stroje, a aktivoval aj svoje raketové systémy protivzdušnej obrany. Pracuje tiež na posilnení svojej obrany nákupom novej technológie z USA a vývojom domácich systémov vrátane ponoriek, pripomína agentúra AP.

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že väčšina Taiwancov je za udržanie si de facto nezávislého statusu bez podrobenia sa čínskym požiadavkám o politické zjednotenie. Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen sa v nedeľu zaviazala, že bude brániť Taiwan pred narastajúcim tlakom Číny.

Deň predtým čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že anexiu Taiwanu „je potrebné realizovať“ a doplnil, že by to bolo najlepšie dosiahnuť mierovými prostriedkami. Zároveň však varoval, že by nikto nemal podceňovať silné odhodlanie, vôľu a schopnosť Číňanov „brániť národnú suverenitu a územnú integritu“.

(sita)