Súd rozhodol v prospech Somálska v spore o morské hranice s Keňou. V oblasti sa nachádzajú bohaté náleziská nerastných surovín.

Medzinárodný súdny dvor (MSD) v utorok rozhodol v prospech Somálska v spore, ktorý mala táto krajina s Keňou o určenie hraníc v časti Indického oceánu, kde sa zrejme nachádzajú bohaté náleziská ropy a zemného plynu. Somálsky prezident Mohamed Abdullahi Mohamed krátko na to vyzval Keňu, aby „rešpektovala medzinárodné právo“. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Somálsko podalo podnet na MSD na vyriešenie sporu ešte v roku 2014. Krajiny sa vtedy už niekoľko rokov sporili o viac ako 100.000 štvorcových kilometrov morského dna, na ktoré si obe nárokovali.

Sudcovia sa jednomyseľne zhodli na tom, že neexistuje žiadna „dohoda o morských hraniciach“, a vymedzili nové hranice – podobné tým, ktoré si nárokovalo Somálsko.

Somálsky prezident krátko po vynesení rozsudku uviedol, že Keňa by mala rozhodnutie súdu „vnímať ako šancu na posilnenie vzťahov medzi oboma krajinami“.

Keňa však odmieta uznať „zaujatú“ súdnu moc, preto sa väčšina pozornosti upiera práve na to, aké kroky sa v Nairobi v tejto súvislosti chystajú prijať.

Rozhodnutie MSD je konečné a nemožno sa voči nemu odvolať, avšak tento súd, ktorý rozhoduje v sporoch medzi krajinami OSN, nemá žiadne prostriedky na to, aby mohol vynucovať dodržovanie svojich rozhodnutí. Krajiny sa môžu obrátiť na Bezpečnostnú radu OSN v prípade, ak sa niektorá zo strán nebude držať verdiktu MSD.

(tasr)