Ceny energií, ktoré v poslednom čase prudko stúpli, zrejme zostanú v najbližších mesiacoch vysoké. Na začiatku budúceho roka by sa však mali začať znižovať, uviedla v rozhovore pre agentúru AFP hlavná ekonómka Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová.

Ceny energií „budú zvýšené“ v najbližších mesiacoch. „Očakávame, že sa opäť znížia do konca prvého kvartála budúceho roka a v druhom kvartáli,“ uviedla Gopinathová. „Keď prekonáme zimné mesiace, zlepší sa to.“ Ceny ropy v pondelok (11. 10.) vzrástli na viacročné maximá, pričom americká WTI sa dostala nad 80 USD (69,23 eura) za barel (159 litrov) prvýkrát od októbra 2014. WTI pokračovala v utorok v posilňovaní, cena severomorskej ropnej zmesi Brent však mierne klesla.

Zvyšovanie cien energií podporuje obavy z pribrzdenia zotavovania globálnej ekonomiky a ďalšieho zrýchlenia inflácie. Gopinathová varovala, že veľa bude závisieť od počasia. Veľmi chladná zima môže spôsobiť rozsiahle výpadky elektriny a „bude mať oveľa väčší vplyv na svet“.

(tasr, min)