Prezident Macron ohlásil investície do rozvoja nukleárnej energie. Francúzsko chce počas nasledujúcich piatich rokov investovať do rozvoja inovatívnych technológií a priemyslu zhruba 30 miliárd eur. Súčasťou plánu je aj výstavba malých jadrových reaktorov. Cieľom je podporiť hospodársky rast krajiny v čase, keď čelí čoraz silnejšej konkurencii z Číny a USA, uviedol Macron. Ako dodal, s investíciami sa začne budúci rok.

„Ak my, Európania, a najmä my, Francúzi chceme mať možnosť zvoliť si svoju budúcnosť, tak je kľúčové, aby sme vyhrali… boj o nezávislosť a lepšie životné podmienky,“ povedal Macron.

Plán počíta s investíciami do vývoja energetických technológií, ktoré pomôžu znížiť emisie skleníkových plynov, v objeme osem miliárd eur. Tieto prostriedky poslúžia aj na financovanie výstavby malých modulárnych jadrových reaktorov, uviedol prezident. Zhruba 70 percent elektriny spotrebovanej vo Francúzsku zabezpečujú jadrové elektrárne.

Členské štáty Európskej únie sa pred dvoma rokmi dohodli, že nukleárna energia by mohla 27-člennému bloku pomôcť pri transformácii smerom k uhlíkovo neutrálnej ekonomike, čo vládam dáva možnosť využívať ju v národných energetických mixoch.

(sita)