Predseda českého Senátu Miloš Vystrčil požiada kancelára prezidenta o informácie o prognózach zdravotného stavu Miloša Zemana. Dôvodom sú obavy, že prezident v súčasnosti nie je schopný vykonávať úrad. Spraví tak ešte pred stretnutím senátorov o aktivácii článku 66 ústavy o vyhlásení prezidenta za neschopného výkonu funkcie, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

„Máme obavu, či súčasný zdravotný stav umožňuje prezidentovi republiky jeho úrad. Rámcovú informáciu, ktorá umožní zachovať náležitý rešpekt a citlivosť voči pánu prezidentovi a jeho rodine, očakávame od Kancelárie prezidenta republiky. Tá v tomto ohľade dosiaľ nekonala dostatočne, preto sa jej pýtame,“ vyjadril sa v utorok Vystrčil.

Zemana hospitalizovali v nedeľu. Jeho stav je stabilizovaný a leží na klinike anestézie, resuscitácie a intenzívnej medicíny Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe, kde sa o neho stará tím zdravotníkov špecializovaných na intenzívnu starostlivosť. Keďže Zeman nepovolil zverejnenie jeho diagnózy, bližšie informácie nie sú známe a v dostatočnej miere dlhodobo informácie neposkytuje ani Pražský hrad. To vyvolalo neistotu a špekulácie o prezidentovom stave.

Aj preto senátor Zdeněk Hraba v pondelok oznámil, že sa 19. októbra stretne ústavná komisia, ktorá prediskutuje dôvody pre aktiváciu spomenutého článku ústavy.

Medzičasom však Zeman z nemocnice menoval predsedu Krajského súdu v Brne Milana Čečotku. V utorok o tom informoval jeho hovorca.

(sita)