Nový rakúsky kancelár Alexander Schallenberg v utorkovom programovom vyhlásení vlády zdôraznil svoj proeurópsky postoj a zároveň odhodlanie pokračovať v nastolenom kurze vlády svojho predchodcu Sebastiana Kurza. Informovali o tom agentúry DPA a APA.

Pri všetkých naliehavých témach, akými sú pandémia COVID-19, medzinárodná hospodárska súťaž, migrácia a ochrana klímy, „je Európa naďalej naším hlavným referenčným rámcom a je pre nás rozhodujúcim politickým hýbateľom“, povedal Schallenberg podľa agentúry APA v Národnej rade.

Schallenberg ohlásil, že ešte tento týždeň odcestuje na svoju prvú zahraničnú cestu na poste kancelára do Bruselu, kde sú na štvrtok naplánované rozhovory s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a so šéfkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovou.

Vláda sa bude podľa neho pracovne zameriavať na ekonomicko-sociálnu daňovú reformu. Pomocou navyšovania finančných prostriedkov bude pokračovať i v úsilí o modernizáciu školstva, výskumu a oblasti digitalizácie. „Dôsledne presadzovať“ chce i „náš (strany ÖVP) prístup“, čo sa týka migrácie a integrácie“.

DPA si všíma, že Schallenberg sa vôbec nevyjadroval k vyšetrovaniu Kurza protikorupčnou prokuratúrou a neoznámil ani plány na boj proti korupcii. Vyhlásil, že chce prekonať priepasť, ktorá sa v uplynulých dňoch objavila medzi koaličnými partnermi.

Kurz po tlaku zo strany opozície i koaličných zelených v sobotu oznámil, že odstupuje z funkcie po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie. Podozrenia z úplatkárstva a sprenevery voči Kurzovi a jeho blízkym spolupracovníkom takmer spôsobili pád vlády Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených. Koaličný partner ÖVP totiž zotrvanie vo vláde podmienil demisiou Kurza. Kurz bol v pondelok jednomyseľne zvolený za šéfa poslaneckého klubu ÖVP, ktorej je zároveň predsedom.

Opozícia chcela pôvodne na utorkovom mimoriadnom zasadnutí parlamentu predložiť návrh na vyslovenie nedôvery Kurzovej vláde. Po Kurzovom odstúpení však namiesto toho opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) avizovala, že prednesie len návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi financií Gernotovi Blümelovi.

(tasr)