Katedrálu v Denveri posprejovali vandali protikatolíckymi heslami.

Image

Útok na Katedrálu Nepoškvrneného počatia sídliacu v centre Denveru je najnovším zo série vandalizmu uskutočneným proti katolíckym budovám v americkom štáte Colorado.

Vandal, ktorým bola podľa svedkov mladá žena na dvere a steny katedrály nasprejovala červenou farbou slogany ako „žije tu satan,“ „Bieli rasisti,“ či „znásilňovači detí.“

Mark Haas, hovorca Denverskej arcidiecézy uviedol, že od februára 2020 v diecéze zaznamenali útoky už v 25 farnostiach. „Je stále znepokojujúcejšie sledovať nárast správ o vandalizme v katolíckych kostoloch, a to tak v celej krajine, ako i v našej arcidiecéze. Je smutné, že vandali sa na naše farnosti zameriavajú len kvôli nášmu náboženskému presvedčeniu,“ uviedol Haas vo vyhlásení pre CNA.

Katedrála pritom utrpela vážne škody aj v polovici roku 2020, uprostred protestov Black lives matter, kedy na cirkevnú budovu a faru nastriekali vandali heslá ako Pedofili, Boh je mŕtvy, či Boh neexistuje. Pri týchto protestoch boli tiež poškodené brány obklopujúce katedrálu, vonkajšie dvere do katedrály utrpeli trvalé poškodenie a rozbité boli aj takmer všetky okná na cirkevných budovách. Z parkoviska vtedy zozbierali až tri vrecia skál.

Koncom augusta sa vandali vlámali aj do afroamerickej farnosti Curé d’Ars so sídlom v severnom Denveri odkiaľ ukradli všetky nádoby používané pri svätej omši, odrezali teplovodné potrubie, čím vytopili suterén kostola a vykradli tiež bohostánok.

Minulý mesiac zas napadli farnosť Presvätého srdca Panny Márie v neďalekom Boulderi, v ktorej je na priestranstve pred kostolom vystavených 4000 malých bielych krížov, ktoré symbolizujú počet detí potratených v USA každý deň. Vandali pošliapali a znesvätili najmenej polovicu krížov budovu postriekali nadpismi ako Ježiš miluje potraty, či Už nikdy žiadne vešiaky a drôty.

Podľa správy Amerického výboru pre náboženskú slobodu Konferencie katolíckych biskupov bolo v USA od mája 2020 hlásených najmenej 95 prípadov vandalizmu na objektoch katolíckej cirkvi.

Foto: twitter/Pattrik Perez

(mic, cna)