Rumunský prezident Klaus Iohannis v pondelok nominoval za predsedu vlády predstaviteľa centristickej strany Daciana Ciolosa. Udialo sa tak po tom, ako politická kríza v Rumunsku minulý týždeň vyústila do vyslovenia nedôvery dovtedajšiemu kabinetu Florina Citua.

Politické napätie prepuklo začiatkom septembra po tom, čo premiér Citu odvolal šéfa rezortu spravodlivosti a člena USR PLUS Steliana Iona za to, že nepodpísal plán rozvoja regionálnej infraštruktúry za 10 miliárd eur. Následne podali demisiu všetci šiesti ministri zo spomenutého politického zoskupenia.

Ciolos zo strany USR PLUS  v minulosti pôsobil ako premiér úradníckej vlády v rokoch 2015 – 2017. „Sme pripravení prevziať zodpovednosť za vládu a začať rokovania s ostatnými stranami. Našim cieľom je dostať Rumunsko z krízy a preto si to vyžaduje veľkú zodpovednosť od všetkých politických síl,“ uviedol Ciolos.

Ako poznamenal prezident Iohannis, k problémom, ktoré musia rumunskí zákonodarcovia riešiť, patrí zvládanie dôsledkov pandémie koronavírusu, riešenie rastúcich nákladov na energie a prístup ku kľúčovým prostriedkom z Európskej únie.

Približne 19-miliónové Rumunsko má druhú najnižšiu zaočkovanosť proti ochoreniu COVID-19 v Európskej únii, keď dosiaľ úplne zaočkovali iba 34 % dospelej populácie. Rumunsko v tomto období bojuje s alarmujúcim nárastom prípadov koronavírusu.

(sita)