Vláda sa správa, akoby mešce požičaných peňazí boli bezodné. V rozšafnosti ju možno napokon zastaví až Európska komisia, ktorá už dnes hodnotí Slovensko ako štát s najnebezpečnejšími deficitmi, píše Jozef Hajko v komentári denníka Štandard.

„Budúci rok nečakajme žiadne šetrenie. Ak to pôjde tak, ako avizuje Matovič, či ak dokonca bude ohlásený deficit iba štartovací a vyšplhá sa ešte vyššie, potom Hegerova vláda definitívne potvrdí, že sa stáva vernou nástupkyňou poslednej Ficovej. Pokračuje v nezodpovednom míňaní a ženie Slovensko do ďalšieho zadlžovania. Už dnes je Slovensko na tom najhoršie spomedzi všetkých členských štátov Európskej únie, ak by sa snažilo dospieť k vyrovnanému rozpočtu. A je bližšie k tomu, aby sa v zadlžovaní ubralo cestou Talianska, nebodaj až Grécka. Možno nie neoblomnosť SaS, ktorá sníva o daňovej brzde, ale nenásytnosť OĽaNO pri vyrábaní dlhov stojí za tým, že parlament už rok nedokáže schváliť novú dlhovú brzdu, kde by boli zakotvené výdavkové limity. Ukazuje sa, že toto bude pre politikov typu Fica či Matoviča jediné, čo ich dokáže udržať na uzde. Ústavný zákon. Len najskôr ho treba schváliť“, píše Jozef Hajko.

V komentári pripomína, že rozhadzovačnou a populistickou rozpočtovou politikou sa dobrovoľne vzdávame autonómnosti. Z poslušného žiačika Európskej komisie, čo sa potvrdilo pri fonde obnovy, padáme hlbšie – zriekame sa zodpovednosti za svoje činy a inštanciu súdnosti nachádzame iba v centrále.

(fan)