Koalícia sa dohodla na štátnom rozpočte na budúci rok. Marián Viskupič z SaS nevylúčil, že nejaké zmeny v rozpočte môžu nastať počas prerokovania v parlamente.

V stredu 13. októbra bude o rozpočte rokovať tripartita a vo štvrtok 14. októbra by o ňom mala rozhodnúť vláda.

Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2022 až 2024, ktorý predložil na rokovanie sociálnym partnerom minister financií Igor Matovič (OĽaNO), hovorí, ako by mal štát na budúci rok hospodáriť. Celkové príjmy štátu na rok 2022 sa rozpočtujú sumou 19,97 miliardy eur. Výdavky majú byť 25,44 miliardy eur. Schodok štátneho rozpočtu na budúci rok predstavuje sumu 5,47 miliardy eur. Celkový deficit verejnej správy je na úrovni 4,94 percenta hrubého domáceho produktu.

„Dohodli sme sa na rozpočte v znení tak, ako bol zverejnený na stránke Hospodárskej a sociálnej rady SR,“ povedal Viskupič. Nevylúčil, že nejaké zmeny v rozpočte môžu ešte nastať počas jeho prerokovania v parlamente.

Koalícia mala pôvodne hovoriť aj o riešení dopadov zvyšovania cien energií. Jednou z možností by bolo dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na energie. Minister hospodárstva a líder strany Sloboda a Solidarita (SaS)Richard Sulík takéto riešenie pripúšťal, ale neveril, že sa na tom zhodne vládna koalícia. „O cenách energii a DPH debata na koaličnej rade nebola,“ poznamenal Viskupič.

Návrh štátneho rozpočtu musí byť podľa zákona o rozpočtových pravidlách predložený do parlamentu najneskôr 15. októbra.

(sita)