Rusko eviduje najviac prípadov covidu v tomto roku, Kremeľ to pripisuje nízkej zaočkovanosti.

Rusko v pondelok zaznamenalo 29 409 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bolo najvyššie číslo v tomto kalendárnom roku a iba o trochu menej ako rekord dosiahnutý vlani v decembri. Úrady potvrdili aj 957 súvisiacich úmrtí, čo bolo takmer toľko ako maximum zaznamenané počas uplynulého víkendu, keď zaevidovali 968 obetí.

V Rusku v ostatných týždňoch v súvislosti s koronavírusom prudko narastá infikovanosť i úmrtnosť. Spôsobuje to predovšetkým pomalé očkovanie a neochota Kremľa sprísniť obmedzenia.

Rusko už má najvyšší počet obetí koronavírusu v Európe – podľa vládnej pracovnej skupiny viac ako 217-tisíc. Štátna štatistická agentúra, ktorá používa iný spôsob počítania, vrátane prípadov, keď koronavírus nebol považovaný za hlavnú príčinu smrti, eviduje približne 418-tisíc úmrtí osôb s ochorením COVID-19.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyjadril znepokojenie nad nárastom počtu infekcií a úmrtí. Poznamenal, že nemocnice v niektorých regiónoch majú takmer plné kapacity. „Úroveň zaočkovanosti, ktorú máme, je príliš nízka, neprípustne nízka. Preto máme takú vysokú úmrtnosť,“ povedal.

Peskov zároveň odmietol myšlienku ukladania pokút osobám, ktoré sa nenechajú zaočkovať, a zdôraznil, že je na regionálnych orgánoch, aby rozhodli, či sprísnia miestne obmedzenia týkajúce sa koronavírusu.

(sita)