Sebastian Kurz vyjadril podporu svojmu nástupcovi Alexandrovi Schallenbergovi. „Nie som tieňový kancelár“.

kancelár Schallenberg

V písomnom vyhlásení tak Kurz reagoval na kritiku opozície, že bude aj po svojom odchode z funkcie naďalej udávať smer rakúskej spolkovej vláde.

„V každom prípade budem v mojej funkcii šéfa strany a klubu podporovať prácu spolkovej vlády, pretože je to to najlepšie pre ľudí v našej krajine. Jedno je pritom jasné: Nie som tieňový kancelár,“ uviedol Kurz vo vyhlásení. Ako dodal, počas nasledujúcich dní bude pracovať na plné obrátky v záujme zabezpečenia usporiadaného odovzdania funkcie.

Kurz zároveň uviedol, že vo štvrtok zloží prísahu ako poslanec parlamentu. Ako šéf poslaneckého klubu ÖVP bude podľa vlastných slov „spolu s Augustom Wögingerom a všetkými ostatnými zvolenými poslancami ľudovej strany čo najviac podporovať spolkovú vládu“ a vyvráti tak obvinenia, ktoré boli voči nemu vznesené, uvádza ORF.

Kurz po tlaku zo strany opozície i koaličných zelených v sobotu oznámil, že odstupuje z funkcie po tom, ako ho prokuratúra označila za podozrivého v prípade vyšetrovania korupcie. Za svojho nástupcu označil doterajšieho ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga.

Vo vyhlásení Kurz zároveň Schallenbergovi poďakoval za pripravenosť prevziať zodpovednosť vo funkcii spolkového kancelára, ktorú prevzal v pondelok, „pretože týmto krokom je zabezpečená stabilita krajiny“. „Toto bolo počas tejto ťažkej situácie v uplynulých dňoch aj mojím cieľom,“ dodal.

Kurz zároveň vyjadril presvedčenie, že Schallenberg a úradujúca rakúska vláda budú pokračovať v práci pre Rakúsko a „bude sa im dobre dariť“.

Foto: TASR/AP

(tasr)