Ministerstvo zdravotníctva verí, že po zistení detailov bude Sme rodina s reformou nemocníc súhlasiť. Ministerstvo bude s koaličnými partnermi intenzívne komunikovať a vysvetľovať detaily, uviedol to pre TASR rezort v súvislosti s vyjadrením predsedu koaličného hnutia Borisa Kollára o tom, že reformu, ako je dosiaľ mediálne prezentovaná, nepodporí, aj keby to malo znamenať odchod hnutia z vládnej koalície.

„Reforma z dielne ministerstva zdravotníctva je postavená ruka v ruke aj s reformou ambulantnej siete, ktorú vláda SR schválila, a nadväzuje na ňu reforma urgentnej zdravotnej starostlivosti,“ uviedol rezort s tým, že v horizonte niekoľkých rokov má reforma pacientovi priniesť kvalitnú a adresnú zdravotnú starostlivosť, „teda viac zachránených životov a zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí“. Zároveň má zdravotníckym pracovníkom priniesť kvalitnejšie podmienky na prácu.

Kollár na základe stretnutí s vedením nemocníc v okrajových regiónoch, ktorých sa reforma môže dotknúť najviac, poukazuje na skutočnosť, že rušením nemocníc sa môžu tieto regióny ešte viac vyľudniť. Pripomenul pritom programové vyhlásenie vlády, ktoré hovorí o podpore takýchto regiónov. „Ja nevidím horší krok, ako vyľudniť tieto regióny cez rušenie súdov, cez rušenie nemocníc. Veď toto sú najväčší zamestnávatelia,“ uviedol s tým, že 17 poslancov hnutia reformu nemocníc a súdov v aktuálnej podobe nepodporí.

(tasr)