Prvé oficiálne rokovania medzi opozičnými stranami o vytvorení novej vlády v Českej republike sa začnú v utorok.

Petr Fiala

Avšak už v pondelok bolo takmer rozhodnuté o niektorých postoch, napríklad o možnom predsedovi novej vlády Petrovi Fialovi (ODS), napísal v pondelok spravodajský server Seznam Zprávy.

Dôležitý bude aj post predsedu Poslaneckej snemovne, keďže zdravotný stav prezidenta Miloša Zemana môže skomplikovať vymenovanie novej vlády. V hre sú údajne šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a Marek Benda z ODS. Pre oboch sú však údajne v zálohe aj ministerské posty – u Pekarovej Adamovej ministerstvo práce a u Bendu spravodlivosť.

Post ministra financií zrejme pripadne Zbyňkovi Stanjurovi z ODS. Tejto strane totiž záleží, aby mala okrem premiéra aj tento post, i keď sa oň zaujímajú aj Starostovia.

Šéf Starostov Vít Rakušan je najhorúcejším kandidátom na ministra vnútra a zároveň podpredsedu vlády. Tieto informácie potvrdil sám Rakušan.

Bitka sa očakáva o ministerstvo priemyslu, kam by chceli Starostovia dosadiť Věslava Michalika – ak sa im ho nepodarí dostať na ministerstvo financií.

Ministerstvo obrany by mohlo pripadnúť buď Jane Černochovej z ODS, alebo Janovi Bartoškovi z KDÚ-ČSL.

TOP 09 má kľúčovú prioritu v ministerstve zdravotníctva, kam chce vyslať Vlastimila Válka, a ministerstve zahraničných vecí, kde by strana chcela vidieť Ondřeja Kolářa. Ministra zahraničných vecí by však radi menovali aj Starostovia – v talóne majú bývalého diplomata a primátora Hradca Králové Martina Dvořáka.

Podľa servera Seznam Zprávy sa do rokovaní určite premietne aj blížiace sa české predsedníctvo v EÚ v druhej polovici budúceho roka. Hovorí sa aj o zriadení nového ministerstva pre európske záležitosti. V tejto veci sa však očakáva odpor pomerne euroskeptickej ODS.

Koalícia SPOLU mala v programe aj vytvorenie nového postu národného bezpečnostného poradcu, aký majú napríklad aj Spojené štáty.

Foto: TASR/AP

(tasr)