Nový rakúsky spolkový kancelár Alexander Schallemberg zložil v pondelok prísahu do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena. Novým ministrom zahraničných vecí Rakúska sa zároveň stal veľvyslanec vo Francúzsku Michael Linhart.

Prezident ešte predtým oficiálne zbavil funkcie doterajšieho šéfa vlády Sebastiana Kurza, ktorý svoju rezignáciu oznámil v sobotu v súvislosti s obvineniami z korupcie. Schallenberga, doterajšieho šéfa rezortu diplomacie, navrhol za svojho nástupcu samotný Kurz.

Van der Bellen počas ceremónie podľa stanice ORF vyhlásil, že Schallenberg zo svojich diplomatických skúseností vie, ako „zjednotiť protichodné pozície“. Vyhlásil, že si je istý, že táto jeho schopnosť bude „veľkým prínosom“ aj vo funkcii kancelára.

Prezident zopakoval svoje slová z nedele a zdôraznil, že v aktuálnej politickej situácii bude na obnovenie dôvery potrebná tvrdá a sústredená práca s hmatateľnými výsledkami. Schallenberga, ako aj prítomného vicekancelára a šéfa koaličnej strany Zelených Wernera Koglera upozornil na ich zodpovednosť v pokračovaní vládneho programu s Kurzovou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP).

„Verím, že koaličným partnerom sa podarí vytvoriť nosný základ pre stabilnú spoluprácu vo vláde,“ citovala prezidentove slová agentúra APA.

(tasr)