Talianski ľavicoví politici vyzvali na opatrenia zakazujúce profašistické skupiny po tom, ako protestujúci proti očkovaniu vtrhli do sídla odborovej organizácie v Ríme.

Zhruba 10-tisíc ľudí protestovalo v sobotu v centre Ríma proti nariadeniu talianskej vlády, ktoré od nadchádzajúceho piatka podmieňuje prístup na pracovisko potvrdením o zaočkovaní proti koronavírusu alebo negatívnym testom nie starším ako dva dni. Úrady v nedeľu informovali, že zadržali alebo zatkli dvanásť demonštrantov. Medzi nimi je aj Giuliano Castellino, líder extrémne pravicovej strany Forza Nuova.

Castellino, ktorý má vzhľadom na predošlé násilnosti zákaz zúčastňovať sa na demonštráciách v Ríme, bol údajne jedným z členov Forza Nuova, ktorí vyzývali podporovateľov na vtrhnutie do národnej centrály odborovej organizácie CGIL. Talianske odbory podporil takzvané „zelené preukazy“, aby boli pracoviská bezpečnejšie pre zamestnancov. Desiatky demonštrantov použili palice, kovové tyče či zrolované vlajky, búchali do dverí a neskôr prerazili okno, aby sa dostali do budovy. Vo vnútri pohádzali na zem počítače a telefóny a poprehadzovali nábytok.

Neskôr sa stovky demonštrantov dostali do stretov s políciou, keď sa chceli dostať na námestie pri sídle premiéra a neďaleko parlamentu. Desiatky demonštrantov v sobotu vtrhli aj na pohotovosť Polikliniky Umberta I., kde prijali chorého demonštranta, a trvalo hodiny, kým ich odtiaľ dostali preč, uviedli predstavitelia zariadenia. Pri nepokojoch v nemocnici niekto udrel zdravotnú sestru fľašou do hlavy a dvaja policajti skončili s modrinami, informoval denník Corriere della Sera. Guvernér regiónu Lazio Nicola Zingaretti uviedol, že páchatelia boli zrejme účastníci protestov proti očkovaniu.

„Takéto prejavy násilníctva nemôžeme akceptovať,“ reagoval na sobotňajšie udalosti niekdajší premiér a líder Hnutia piatich hviezd Giuseppe Conte. Poslanec z Demokratickej strany Emanuele Fiano zase uviedol, že v pondelok predstaví návrh, aby vláda dekrétom zakázala Forza Nuova a podobné hnutia. Talianska ústava zakazuje vytváranie fašistických strán.

Pred sídlom GCIL sa v nedeľu konala demonštrácia zo solidarity na podporu odborov. Podobné demonštrácie sa uskutočnili aj vo Florencii, Bologni a Miláne.

(sita)