Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen privítal rezignáciu kancelára Sebastiana Kurza a vyzval politikov, aby pracovali na obnovení dôvery ľudí. Tú naštrbila nedávna politická kríza vyvolaná oznámením prokurátorov, že Kurza spolu s ďalšími deviatimi osobami vyšetrujú pre úplatkárstvo a porušenie dôvery.

„V uplynulých dňoch bola znova otrasená, masívne otrasená, dôvera občanov v politiku. Je na všetkých, ktorí majú politickú zodpovednosť, ale obzvlášť na tých vo vláde, obnoviť túto dôveru v nasledujúcich mesiacoch,“ varoval Van der Bellen. Ako doplnil, len slová nestačia, „dosiahnuť sa to dá iba serióznou a sústredenou prácou, prácou a ďalšou prácou“.

Kurz a jeho blízki spolupracovníci čelia obvineniam z toho, že sa pokúšali zabezpečiť jeho postup k predsedníctvu v Rakúskej ľudovej strane (ÖVP) a vládnutiu v krajine s pomocou manipulovaných prieskumov verejnej mienky a priaznivých článkov v médiách financovaných z verejných peňazí. Politik, ktorý sa stal predsedom strany a kancelárom v roku 2017, akékoľvek previnenie popiera.

Kurzova strana aj po oznámení prokurátorov ďalej stála za ním, no ich menší koaličný partner, strana Zelení vyzvala ÖVP, aby nahradila kancelára bezúhonnou osobou. Tridsaťpäťročný Kurz následne v sobotu oznámil, že odstupuje a ako svojho nástupcu navrhol ministra zahraničných vecí Alexandra Schallenberga. Ten dnes zloží prísahu.

Van der Bellen sa na margo Kurzovho odstúpenia vyjadril, že politik svojím odchodom „významne prispel k integrite ochrany našich inštitúcií“.

Odchádzajúci kancelár by mal naďalej zostať vo vrcholovej politike a stať sa šéfom poslaneckého klubu ÖVP, v ktorej tiež zostane predsedom.

(sita)