Problémy čínskeho developera Evergrande vyvolávajú vo svete obavy z krízy. Ďalší vývoj a reakcia vlády budú výpoveďou o čínskom kapitalizme.

Evergrande

Čínska ekonomika je dnes zrejme iná, ako si ju vládnuci komunisti naplánovali, a tí ju budú chcieť usmerniť, píše Pavol Minárik v Štandarde.

„Mohlo by sa zdať, že ide lokálnu čínsku záležitosť, no vzhľadom na veľkosť tejto firmy a previazanosť svetovej ekonomiky môžu byť následky globálne. Po rokoch sa v ekonomických médiách opäť pripomína príbeh americkej banky Lehman Brothers, ktorý stál na začiatku finančnej krízy roku 2008. Kľúč k riešeniu problémov Evergrande drží v rukách čínska vláda. Spoločnosť je zrejme príliš veľká na to, aby ju politici mohli nechať padnúť, a pád Evergrande by zrejme zasiahol aj ďalších developerov. Navyše, spoločnosť pôsobí primárne v sektore rezidenčného bývania, takže následky jej kolapsu budú nielen ekonomické, ale aj sociálne. Ani čínski vládcovia si nemôžu dovoliť naštvať príliš mnoho ľudí. Reakcia vlády bude dôležitou výpoveďou o tom, ako si čínski súdruhovia predstavujú štruktúru svojej ekonomiky. Zároveň možno ukáže limity zapojenia čínskych podnikov do medzinárodných finančných trhov. Výsledok nemusí byť pre Západ nutne nepriaznivý, hoci krátkodobo môže priniesť straty“, píše Pavol Minárik.

Celý text si môžete prečítať v denníku Štandard.

Foto: TASR/AP

(fan)