Ak sa nepodarí zvýšiť dôveru občanov v policajný zbor, dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran sa bude „porúčať“. Uviedol to na tlačovej konferencii v piatok 8. októbra. V tejto súvislosti zdôraznil, že nie je ochotný fungovať na čele Policajného zboru dlhé roky ako jeho predchodcovia, „zabetónovať sa“ vo funkcii a schovávať sa za štatistické údaje, ktoré sú „pokrivené“.

„Ak budeme konať neprofesionálne a každú chvíľu narazíme, vzhľadom na to, že nebudeme konať v súlade so zákonom a nebudeme odvádzať kus poctivej policajnej práce, ktorá bude mať punc profesionality, tak pravdepodobne tú dôveru nikdy nezískame,“ skonštatoval Hamran. Zároveň pripomenul, že v podmienkach SR polícia nikdy nemala dôveru aspoň na úrovni 70%. „Takže si myslím, že máme čo robiť, aby sme to začali zvyšovať“, uviedol policajný prezident.

Zároveň Hamran povedal, že dlhodobo katastrofálna dôveryhodnosť polície je zodpovednosťou funkcionárov a odpoveďou na tento stav sú aj avizované personálne zmeny vo vedení zboru. „Policajný zbor sa má čistiť zhora dole a nie opačne,vyhlásil Hamran. „Je to bolestivé, lebo tam máme najviac politických nominantov,“ dodal.

Podľa prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj má Národná kriminálna agentúra dôveru 21,8% respondentov, polícia ako taká však iba 10,7%. Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra dôveruje 2,3% opýtaných.

(sita)