Česká volebná koalícia Piráti a Starostovia bude mať v Poslaneckej snemovni dva samostatné poslanecké kluby. Lídri oboch strán sa na tom zhodli v nedeľu na rokovaní koaličnej rady. Očakávajú, že vo vláde s koalíciou SPOLU dostanú Piráti viac ako jedno ministerstvo, informovala Česká televízia. Predseda Českej pirátskej strany Ivan Bartoš a šéf hnutia Starostovia a nezávislí (STAN) Vít Rakušan hovorili najmä o pripravovaných povolebných rokovaniach s koalíciou SPOLU. Potvrdili, že do vlády chcú ísť spoločne.

Rakušan označil konečný výsledok volieb, v ktorých zvíťazila koalícia SPOLU pred hnutím ANO doterajšieho premiéra Andreja Babiša a treťou koalíciou PirátiSTAN, za veľký záväzok voči voličom. „Je možné vytvoriť vládnu väčšinu, ktorá prinesie Českej republike zmenu, odstaví oligarchu od moci a má ambíciu posunúť Českú republiku ďalej,“ vyhlásil. Koalícia sa bude podľa Rakušana snažiť o dôstojné miesto vo vláde, ktoré jej umožní presadzovať svoj program. Aké ministerstvá a koľko by chcela získať, nespresnil. Tajomstvom však podľa neho nie je ambícia viesť rezort vnútra, pričom za prioritu označil aj digitalizáciu.

Bartoša podľa vlastných slov mrzí, že jeho strana bude mať len štyroch poslancov. Zdôraznil však, krúžkovanie kandidátov, v ktorom sa jasne presadili politici zo STAN, je právom voliča. Obaja lídri sa zhodli, že Piráti boli terčom dezinformačnej kampane zo strany premiéra Babiša. Bartoš napriek tomu verí, že ich čakajú štyri roky vo vláde.

(tasr)