Ústredná vojenská nemocnica v Prahe hospitalizovala českého prezidenta Miloša Zemana. Sanitka v sprievode vládnych limuzín ho odviezla zo zámku v Lánoch krátko po návšteve úradujúceho premiéra Andreja Babiša (ANO), informoval spravodajský server ČT42.

Hospitalizáciu prezidenta potvrdila hovorkyňa nemocnice Jitka Zinke a na 14.00 h oznámila tlačový brífing Zemanovho ošetrujúceho lekára Miroslava Zavorala. Českého prezidenta odviezla sanitka označená ako „mobilná jednotka intenzívnej starostlivosti ÚVN“. Krátko predtým Lány opustil premiér Andrej Babiš (ANO), ktorý na 11.00 prišiel na schôdzku s hlavou štátu. Premiér pre médiá neposkytol žiadne vyjadrenie.

Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček v piatok uviedol, že prezident Zeman je už dva týždne chorý a musí meniť svoj program, uvádza ČT24. V nedeľu mal český prezident poskytnúť aj rozhovor pre spravodajskú stanicu CNN Prima News, ktorý však ešte pred víkendom zrušil. Napriek pôvodným plánom Zeman neprišiel ani do volebnej miestnosti a hlas odovzdal do prenosnej schránky na zámku v Lánoch.

V druhej polovici septembra bol už Zeman hospitalizovaný v Ústrednej vojenskej nemocnici v pražských Střešoviciach, pripomína server Novinky.cz. Podľa Hradu išlo o plánovanú hospitalizáciu z dôvodu únavy a dehydratácie. Podľa médií však dôvodom hospitalizácie mala byť tekutina v brušnej dutine, ktorá má súvisieť s problémami s pečeňou, píšu Novinky.cz.

(tasr)