Koalícia SPOLU predbehla hnutie ANO, zostáva sčítať necelé 2 percentá hlasov odovzdaných v českých parlamentných voľbách. Krátko pred sčítaním všetkých hlasov voličov vo voľbách do českej Poslaneckej snemovne sa do vedenia dostala so ziskom 27, 58 percenta koalícia SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), ktorá tak tesne predbehla vládne hnutie ANO premiéra Andreja Babiša. To má aktuálne 27,32 percenta hlasov. Informovala o tom v sobotu spravodajská televízia ČT 24.

Po sčítaní vyše 98 percent volebných obvodov tak koalícia SPOLU smeruje k tomu, že spoločne s koalíciou Piráti a Starostovia bude mať v Poslaneckej snemovni väčšinu kresiel. Zvyšné strany vrátane sociálnych demokratov z ČSSD a komunistov z KSČM sú pod hranicou piatich percent, potrebnou na zvolenie do dolnej komory Parlamentu ČR.

Volebná účasť sa pohybuje tesne nad úrovňou 65 percent. Pred štyrmi rokmi prišlo hlasovať takmer 61 percent českých voličov. „Dominancia Andreja Babiša končí. S koalíciou SPOLU budeme ešte dnes rokovať,“ povedal na tlačovej konferencii predseda Pirátov Ivan Bartoš. „S oligarchom a extrémistami sa nevyjednáva,“ uviedol predseda STAN Vít Rakušan.“ Po 32 rokoch sme poslali KSČM do dejín,“ doplnil.

(tasr, min)