Nemecká kancelárka Angela Merkelová cestuje poslednýkrát vo svojej funkcii na návštevu Izraela. Stretne sa s prezidentom Jicchakom Herzogom i s premiérom Naftalim Bennettom, píše agentúra DPA. Merkelová odíde z úradu spolkového kancelára, hneď ako začne v Nemecku fungovať na základe výsledkov septembrových parlamentných volieb nová vláda. V priebehu tohto týždňa absolvovala návštevu Vatikánu, kde sa stretla s pápežom Františkom.

Merkelovej cesta do Izraela sa mala pôvodne uskutočniť už koncom augusta, bola však odložená pre aktuálny vývoj v Afganistane. V rámci návštevy židovského štátu má spolková kancelárka na nedeľu naplánované rozhovory s Herzogom a Bennettom a stretne sa aj s ministrom zahraničných vecí Jairom Lapidom.

Témami Merkelovej rokovaní s izraelskými činiteľmi budú pravdepodobne jadrový program Iránu, vzťahy Izraela s Palestínčanmi, ako aj nemecko-izraelské bilaterálne vzťahy, domnieva sa DPA. V nedeľu sa kancelárka zíde s členmi izraelského vládneho kabinetu a popoludní v Bennettovej prítomnosti položí veniec v pamätníku holokaustu Jad va-Šem v Jeruzaleme.

V pondelok sa Merkelová zúčastní v Jeruzaleme debaty za okrúhlym stolom s predstaviteľmi telavivského Ústavu pre národné bezpečnostné štúdiá (INSS) a následne sa vráti do Nemecka. Nová izraelská vládna koalícia sa skladá z ôsmich strán predstavujúcich široké politické spektrum a po prvý raz je v nej aj strana, ktorú podporuje arabská národnostná menšina. Vytvorením súčasnej vlády sa skončila éra Benjamina Netanjahua, ktorý bol premiérom od roku 2009.

(tasr, min)