Najnovšie

9. októbra, 06:33

USA budú s Talibanom rokovať v Dauhe, prvýkrát od svojho odsunu z Afganistanu.

Predstavitelia Spojených štátov a hnutia Taliban absolvujú počas víkendu vôbec prvé spoločné osobné rokovania od vtedy, ako USA stiahli svojich vojakov z Afganistanu. S odvolaním sa na vyjadrenie amerického ministerstva zahraničných vecí o tom v noci na sobotu informovala agentúra AFP.

Americká delegácia sa s predstaviteľmi Talibanu stretne v sobotu a v nedeľu v katarskom hlavnom meste Dauha, uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie. AFP pripomína, že USA sú s lídrami Talibanu v kontakte od vtedy, ako toto hnutie v polovici augusta prevzalo moc v Afganistane. Víkendové rokovania však budú prvými, na ktorých sa od zavŕšenia odsunu amerických vojakov stretnú s predstaviteľmi Talibanu tvárou v tvár.

„Budeme na Taliban tlačiť v tom, aby rešpektoval práva všetkých Afgancov, vrátane žien a detí, a aby vytvoril inkluzívnu vládu so širokou (medzinárodnou) podporou,“ uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.

„Vzhľadom na to, že v budúcnosti Afganistanu sa črtá závažný ekonomický pokles aj možná humanitárna kríza, budeme na Taliban tiež vyvíjať tlak v tom, aby umožnil humanitárnym organizáciám voľný prístup do oblastí, ktoré to (pomoc) potrebujú,“ dodal.

Americké ministerstvo zahraničných vecí zároveň zdôraznilo, že rozhovory nemajú naznačovať, že USA uznávajú vládu Talibanu v Afganistane. Hovorca rezortu v tomto smere uviedol, že USA stále jasne trvajú na tom, že akúkoľvek legitimitu si „musí Taliban zaslúžiť svojimi vlastnými činmi“.

Americká delegácia bude v rozhovoroch tiež požadovať, aby Afganistan mohli opustiť americkí občania a ich afganskí spojenci, ktorí sa ešte v tejto krajine nachádzajú. Ide o jednu z priorít amerického prezidenta Joea Bidena, približuje AFP.

USA tvrdia, že Taliban sa im dosiaľ v tejto požiadavke snažil do značnej miery vychádzať v ústrety. Podľa údajov amerických úradov je v Afganistane dosiaľ približne 100 amerických občanov s afganskými koreňmi, ktorí sa ešte nerozhodli, či v tejto krajine zostanú alebo z nej odídu. Washington však zároveň priznáva, že sa mu z Afganistanu nepodarilo dostať väčšinu svojich afganských spolupracovníkov, ktorí chceli zo svojej vlasti odísť koncom augusta evakuačnými letmi.

(tasr)

Odoberajte náš newsletter

Táto stránka využíva súbory cookies. Súhlasíte s ich používaním? Bližšie informácie TU.