Zdravotné sestry a pôrodné asistentky, ktoré získali ocenenie Biele srdce, sú inšpiráciou pre kolegov a kolegyne, ale aj pre študentky a študentov. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti piatkového prijatia držiteliek ocenenia a predstaviteliek Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) v Prezidentskom paláci.

Prezidentka poďakovala všetkým zdravotným sestrám aj pôrodným asistentkám. Poukázala na ich pozitívnu energiu, trpezlivosť, odbornosť a láskavosť. „Skrývajú v sebe vytrvalosť, ktorá stojí za zrodom významných oddelení na liečbu onkologických a psychiatrických ochorení či cystickej fibrózy. Sú veľkým a pevným srdcom Slovenska a bolo mi cťou ich dnes spoznať aj osobne,“ uviedla hlava štátu.

Pripomenula tiež, že mimoriadne ocenenie Johanny Bórik-Hrebendovej in memoriam má pripomínať hrdinky a hrdinov, ktorí sa pri starostlivosti o pacientov nakazili koronavírusom a prišli o svoj život. „Nezabudneme na nich,“ dodala prezidentka. Celosvetový symbol sestier Biele srdce bol oficiálne zvolený v roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier. SK SaPA ocenila 24. septembra počas slávnostného večera 28 sestier v rôznych kategóriách. Prvýkrát tiež udelila mimoriadne ocenenie Johanny Bórik-Hrebendovej in memoriam. Záštitu nad podujatím prebrala prezidentka Zuzana Čaputová.

(tasr)