Slovenská diplomacia by si mala robiť svoju prácu a spory s Maďarskom riešiť diplomaticky. Apeloval na to Igor Matovič. Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR ponúkol pomoc pri rokovaniach s predstaviteľmi Maďarska. Dodal, že v minulosti sa o investíciách maďarskej vlády do južných regiónov Slovenska rozprával s tamojším premiérom Viktorom Orbánom a ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom. Podľa vlastných slov ich požiadal, aby podporu pre slovenské regióny riešili spoločne.

„Ministerstvo zahraničných vecí má byť v prvom rade diplomatické. Po diplomatickej ceste nech vyrieši tento spor. Keď bude potrebovať pomôcť, veľmi rád mu pomôžem,“ povedal Matovič s tým, že na čomkoľvek sa doteraz vedel s Orbánom a Szijjártóom dohodnúť. „Majú rôzne programy, ktorými prispievajú na rekonštrukcie materských škôl, základných škôl, na výstavbu alebo rekonštrukciu štadiónov na južnom Slovensku a posledný program aj na nákup historických budov a prípadne pôdy,“ poznamenal s tým, že sa treba pýtať a chrániť štátny záujem. Poukázal však aj na to, že aj Slováci si môžu kúpiť pôdu v zahraničí.

Problém vidí v tom, že v minulosti sa do južných oblastí Slovenska zo strany tunajšej vlády toľko neinvestovalo. „Nekašlime na južné Slovensko. Pomôžme južnému Slovensku, a tým pádom si myslím, že sa pridá aj Viktor Orbán a bude tá pomoc o to intenzívnejšia,“ zdôraznil.

V súvislosti s mimoriadnou schôdzu Národnej rady (NR) SR, ktorú chce iniciovať k tejto téme Smer-SD, poznamenal, že to nie je žiadne opatrenie. „Zvolať mimoriadnu schôdzu, ktorej program nebudú mať schválený, nie je opatrenie,“ vyhlásil Matovič.

Podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga pripomenul, že pomoc malým poľnohospodárom je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. S touto pomocou podľa neho súvisí aj regulácia toho, v akom množstve môžu zahraniční investori skupovať pôdu na Slovensku. Na to podľa neho treba dbať aj pri Maďarsku. Na margo slovensko-maďarského sporu poznamenal, že kým sa bude rešpektovať štátna hranica, budeme mať aj dobré vzťahy.

Slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) sa nedávno stretol s maďarským ministrom Szijjártóom. Naznačil otázku skupovania budov v Košiciach i poľnohospodárskej pôdy maďarskou vládou. Zdôraznil, že Slovensko požiadalo Maďarsko, aby svoje vládne programy, ktoré majú presah na Slovensko, robili po vzájomnej konzultácii a dohode. Deklaroval záujem na budovaní dobrých vzťahov. Korčok už avizoval, že nadobúdanie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam cudzími štátmi má prejsť legislatívnymi zmenami. SaS už vo štvrtok (7. 10.) deklarovala, že Korčok má jej plnú dôveru.

(tasr)