Fínsko sa pripojilo k svojim susedom, ktorí pozastavili alebo neodporúčajú nasadenie vakcíny od spoločnosti Moderna v určitých vekových kategóriách. Dôvodom je riziko zápalu srdcového svalu ako zriedkavého vedľajšieho účinku očkovania. Fínsky inštitút pre zdravie a sociálnu starostlivosť vo štvrtok oznámil, že úrady spomenutou vakcínou nebudú očkovať mužov mladších ako 30 rokov. Namiesto nej dostanú ponuku nechať sa zaočkovať prípravkom od konzorcia Pfizer/BioNTech. Vládna agentúra sa odvolala na zistenie, že v prípade mladých mužov a chlapcov je riziko vzniku myokarditídy o niečo vyššie.

Krok Fínska nasledoval po tom, čo obdobné rozhodnutia prijali v stredu tri susedné severské krajiny. Švédsko pozastavilo očkovanie vakcínou Moderna pre ľudí do 30 rokov, Dánsko oznámilo, že prípravok nebude podávať osobám mladším ako 18 rokov a Nórsko vyzvalo ľudí do 30 rokov, aby si nechali aplikovať vakcínu od spoločnosti Pfizer.

Všetky štyri krajiny svoje rozhodnutia založili na doteraz nezverejnenej štúdii. Predbežné informácie zo štúdie dostal na posúdenie výbor pre nežiaduce účinky pôsobiaci pri Európskej liekovej agentúre (EMA).

(sita)