Von der Leyenová oznámila, že poverila príslušné útvary exekutívy EÚ, aby dôkladne a rýchlo zanalyzovali situáciu, ktorá nastala po štvrtkovom verdikte poľského Ústavného súdu, podľa ktorého niektoré články zmlúv s EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou.

Súd vo Varšave svojím rozhodnutím spochybnil prednosť legislatívy EÚ pred poľskými zákonmi.

”Som hlboko znepokojená včerajším rozhodnutím poľského Ústavného súdu. Poverila som útvary Európskej komisie, aby to dôkladne a rýchlo zanalyzovali. Na základe toho sa rozhodneme o ďalších krokoch,“ uviedla von der Leyenová.

Vo svojom oficiálnom odkaze šéfka eurokomisie pripomenula, že EÚ je spoločenstvom hodnôt a zákonov, čo Úniu ako takú spája a robí ju silnou. „Budeme zachovávať základné zásady právneho poriadku Únie. Na to sa spolieha našich 450 miliónov Európanov,“ uviedla.

Podľa jej slov je najvyššou prioritou EK zabezpečiť, aby boli chránené práva poľských občanov a aby poľskí občania využívali výhody vyplývajúce z členstva v Európskej únii. Spresnila, že občania EÚ a spoločnosti podnikajúce v Poľsku potrebujú právnu istotu, že sa v tejto krajine plne uplatňujú pravidlá Únie vrátane rozhodnutí Súdneho dvora EÚ.

„Naše zmluvy sú veľmi jasné. Všetky rozhodnutia Európskeho súdneho dvora sú záväzné pre orgány všetkých členských štátov vrátane vnútroštátnych súdov. Právo EÚ má prednosť pred vnútroštátnym právom vrátane ústavných ustanovení. K tomu sa prihlásili všetky členské štáty EÚ. Na zaistenie tohto stavu použijeme všetky právomoci, ktoré máme k dispozícii podľa zmlúv,“ upozornila von der Leyenová.

Predseda Európskeho parlamentu (EP) David Sassoli v reakcii na správy z Varšavy uviedol, že rozhodnutie poľskej strany nemôže zostať bez následkov. „Prvenstvo práva EÚ musí byť nesporné. Jeho porušenie znamená spochybniť jednu zo základných zásad EÚ,“ uviedol na Twitteri.

Týždenník Politico upozornil, že štvrtkový rozsudok z Poľska pobúril viacerých členov europarlamentu, ktorí ako najúčinnejšiu odpoveď voči vláde vo Varšave, odmietajúcej nadradenosť spoločnej legislatívy, vnímajú zmrazenie eurofondov.

(tasr)