Maďarsko ponúka Rumunsku pomoc so starostlivosťou o pacientov s COVID-19. Prezident Klaus Iohannis označil tento týždeň situáciu v krajine za katastrofu.

Krajina totiž čelí alarmujúcemu nárastu prípadov nákazy a súvisiacemu nedostatku lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti, čo dostáva systém zdravotnej starostlivosti na pokraj kolapsu.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó ponúkol pomoc prostredníctvom listu, informovalo ministerstvo agentúru The Associated Press s tým, že maďarská a rumunská strana v súčasnosti rokujú o konkrétnej forme pomoci.

Devätnásťmiliónové Rumunsko je s 34 % plne zaočkovaných dospelých obyvateľov druhou najmenej zaočkovanou krajinou v Európskej únii (EÚ), pričom priemer eurobloku je 74 %.

Šéf rumunského očkovacieho výboru Valeriu Gheorghita prirovnal aktuálnu situáciu v Rumunsku k Taliansku, ktoré bolo jednou z najhoršie zasiahnutých krajín na začiatku pandémie. „Je úplne jasné, že nemocnice a pohotovosti sú preťažené pacientmi s COVID-19,“ konštatoval Gheorghita počas tlačovej konferencie s tým, že nárast hospitalizácií odsúva bokom inú potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Rumunsko ešte pred mesiacom hlásilo približne tisíc nových prípadov denne, no tento týždeň denné prírastky vyskočili na rekordné úrovne, viac ako 15-tisíc. V stredu tiež krajina prvý raz od začiatku pandémie zaregistrovala viac ako 300 úmrtí za jediný deň. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je okolo 1 500 covidových pacientov, čo dostáva tamojší trápiaci sa systém zdravotnej starostlivosti na pokraj kapacity.

Rumunský prezident Klaus Iohannis označil tento týždeň situáciu v krajine za katastrofu.

Rumunské úrady museli v tejto súvislosti o 30 dní odložiť zdravotnú starostlivosť, ktorá nie je neodkladná, aby uvoľnili tlak na nemocnice. Požiadali tiež EÚ o pomoc prostredníctvom mechanizmu v oblasti civilnej ochrany.

Desaťmiliónové Maďarsko má plne zaočkovaných 66 % dospelých, no tiež registruje nárast nakazených i hospitalizácií. Vo štvrtok Maďarsko zaznamenalo 837 nových prípadov ochorenia COVID-19, zatiaľ čo Rumunsko zaevidovalo ďalších 14 467 nakazených.

(sita)