Verdikt poľského ústavného súdu je podľa francúzskeho ministra pre európske záležitosti Clémenta Beaunea útokom proti Európskej únii.  Informuje o tom agentúra AFP.

„Je to veľmi závažné… existuje tu riziko faktického odchodu“ Poľska z EÚ, povedal Beaune v rozhovore pre francúzsku spravodajskú televíznu stanicu BFM-TV. Zároveň dodal, že si odchod Poľska z Únie neželá.

Poľský Ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že niektoré články zmlúv s Európskou úniou nie sú v súlade s poľskou ústavou. Verdikt tak spochybňuje prednosť legislatívy EÚ pred poľskými zákonmi.

Poľsko a EÚ sa sporia v súvislosti s reformou súdnictva, ktorú predstavila poľská pravicovo orientovaná vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS). Brusel upozornil, že reforma ohrozuje demokraciu v krajine, pripomína AFP.

„Toto nie je technická alebo právna otázka. Je to vysoko politická otázka pridaná na dlhý zoznam provokácií namierených proti EÚ,“ povedal francúzsky minister v súvislosti s rozhodnutím poľského Ústavného súdu.

„Keď sa pridáte do klubu, podpíšete zmluvu, ktorá je nazvaná dohodou, a táto dohoda bola ratifikovaná referendom v Poľsku. Toto bola voľba poľského ľudu,“ dodal Beaune.

Európska komisia vo štvrtok v reakcii na verdikt poľského Ústavného súdu oznámila, že využije všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii, aby zabezpečila rešpektovanie ustanovení európskeho práva, pripomína AFP.

(tasr)