Rakúsky kancelár Sebastian Kurz je napriek prebiehajúcemu vyšetrovaniu odhodlaný zostať vo funkcii a pokračovať v koaličnej vláde svojej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených. Informovala o tom vo štvrtok agentúra APA. Kurz vo štvrtok opakovane poukázal na prezumpciu neviny a poznamenal, že ďalší vývoj bude závisieť aj od postoja Zelených.

„Ak Zelení nechcú pokračovať v tejto spolupráci a chcú v parlamente hľadať väčšinu s inými, bude potrebné sa s tým zmieriť,“ poznamenal Kurz pred stretnutím s prezidentom Alexandrom Van der Bellenom. Uistil však, že ÖVP chce pokračovať vo vláde a bude robiť všetko pre stabilitu v krajine. Ministri za ÖVP vo štvrtok vyhlásili, že vo vláde zostanú len pod vedením Kurza. „ÖVP bude vo vláde iba so Sebastianom Kurzom na jej čele,“ uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.

Ako píše webová stránka stanice ORF, Zelení zatiaľ neohlásili konkrétne kroky, avšak spochybnili schopnosť kancelára konať. Šéf Zelených Werner Kogler v príspevku na Twitteri uviedol, že vyšetrovanie pre podozrenia z korupcie týkajúce sa Kurza a jeho najbližších spolupracovníkov predstavuje „novú dimenziu“. „Nemôžeme sa vrátiť k bežnému programu. Kancelárova schopnosť konať je totiž z tohto hľadiska otázna,“ tvrdí Kogler. „Musíme zabezpečiť poriadok a stabilitu,“ dodal a vyzval na dôkladné objasnenie obvinení.

Rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA) v stredu oznámila, že vyšetruje Kurza, ako aj deväť ďalších osôb a tri združenia. Ide o podozrenia, že od apríla 2016 boli peniaze rezortu financií využité na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v prospech Kurza, ktorý bol v tom čase ministrom zahraničných vecí.

(tasr)