Budúci týždeň sa začne očkovanie treťou dávkou. Na rad sa dostanú zdravotníci, pracovníci DSS a ľudia s oslabenou imunitou.

Alena Kočšálová z konzília odborníkov na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedla, že v nasledujúci týždeň sa začne očkovanie treťou dávkou. Preočkovávať sa bude dvomi mRNA vakcínami: Pfizer a Moderna. Zatiaľ sa pracuje na legislatívnom rámci.

Prvé na rade budú osoby s poruchami imunitného systému. V ich prípade sa tretia dávka berie ako akási dodatočná dávka, ktorú potrebujú, aby bola schéma očkovania ukončená a boli plne chránení. Dostanú ju štyri týždne od plného zaočkovania bez ohľadu na to, akú vakcínu dostali.

V ďalšom kole sa na rad dostanú prioritné skupiny obyvateľstva, ktoré tretiu dávku dostanú ako posilňovaciu. Vtedy sa vakcína dáva ľuďom s dobre vytvorenou imunitou na to, aby im táto imunita dlhšie vydržala.

Dostanú ju osoby nad 55 rokov a osoby nad 18 rokov so sprievodnými chorobami, ktoré ich priraďujú medzi rizikové skupiny v prípade nákazy koronavírusom. Ďalej osoby, ktoré sú vo zvýšenom riziku nákazy SARS-CoV-2, čiže zdravotníci, zamestnanci DSS a terénni pracovníci.

V prípade posilňovacej dávky muselo od plného očkovania prejsť aspoň pol roka. Nevzťahuje sa na tých, čo covid prekonali a sú plne očkovaní.

(est)