V Rusku uvažujú o vytvorení arktickej flotily — novej formácie Námorných síl Ruskej federácie (VMF). Jej úlohou bude zaistiť bezpečnosť Severnej morskej cesty. Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z ruského námorníctva.

„V súčasnosti posudzujeme otázku založenia novej štruktúry — ruskej arktickej flotily. Pôjde o samostatnú formáciu VMF, ktorej hlavnou úlohou bude zaistiť bezpečnosť Severnej morskej cesty a arktického pobrežia, čo teraz spadá pod zodpovednosť Severnej a Tichooceánskej flotily,“ uviedol nemenovaný zdroj TASS-u.

Podľa zdroja umožní vytvorenie arktickej formácie Severnej a Tichooceánskej flotile sústrediť sa viac na riešenie vojenských misií.

Infraštruktúru pre vytvorenie novej arktickej flotily by mali vyčleniť z Tichomorskej a Severnej flotily a neskôr ju doplnia loďami a špeciálnou technikou pre arktickú oblasť.

Námorné sily Ruskej federácie sú súčasťou Ozbrojených síl Ruskej federácie a skladajú sa zo štyroch operačno-strategických formácií — Baltskej, Tichomorskej, Čiernomorskej a Kaspickej flotily. Severná flotila bola v minulosti taktiež operačno-strategická formácia, avšak 1. januára 2021 získala status medzidruhovej strategicko-teritoriálnej formácie Ozbrojených síl RF.

(tasr)